Home / Council / Information

Council

Council Membership Information by City & County

Cities & Counties A - F

Atkinson County
Parker Liles - County Rep
Robert Johnson - Municipal Rep
Robbie Stone - Private Sector Rep

Bacon County
Shane Taylor - County Rep
Larry Taylor - Municipal Rep
Kevin Ellis - Private Sector Rep

Ben Hill County
Steve Taylor - County Rep
Jason Holt - Municipal Rep
Jason Dunn - Private Sector Rep

Berrien County
Ronnie Gaskins - County Rep
Travis Brown - Municipal Rep
Lisa Smart - Private Sector Rep

Brantley County
Skipper Harris - County Rep
Marvin Lee - Municipal Rep
Vacant - Private Sector Rep

Brooks County
Patrick Folsom - County Rep
Don Morgan - Municipal Rep
Zurich Deshazior - Private Sector Rep

Charlton County
James Everett - County Rep
Lee Gowen - Municipal Rep
Vacant - Private Sector Rep

Clinch County
Henry Moylan - County Rep
Vacant - Municipal Rep
Willie Hardee, Jr. - Private Sector Rep

Coffee County
Jimmy Kitchens - County Rep
Tony Paulk - Municipal Rep
Adam Smith - Private Sector Rep

Cook County
Lindsay Parrish - County Rep
Buddy Duke - Municipal Rep
Nyisha Key - Private Sector Rep

Echols County
Stanley Corbett - County Rep
Cheryl Garner - Private Sector Rep

Cities & Counties G - P

Irwin County
Scott Carver - County Rep
Melvin Harper, II - Municipal Rep
Mona MacKenzie - Private Sector Rep

Lanier County
Dennis Fender - County Rep
Bill Darsey - Municipal Rep
James Barnes - Private Sector Rep

Lowndes County
Joyce Evans - County Rep
Vivian Miller-Cody - Municipal Rep
Anthony Payton - Private Sector Rep

Pierce County
Neal Bennett - County Rep
Keith Brooks - Municipal Rep
Steven Paul - Private Sector Rep

Cities & Counties Q - Z

Tift County
Tony McBrayer - County Rep
Julie Smith - Municipal Rep
Vacant - Private Sector Rep

Turner County
Nick Denham - County Rep
Sandra Lumpkin - Municipal Rep
Brandi Giddens - Private Sector Rep

Ware County
Elmer Thrift - County Rep
Michael-Angelo James - Municipal Rep
Barbara King - Private Sector Rep

Appointments

Governor's Office
Vacant
Vacant
Vacant

Lt. Governor's Office
Keith Stone

Speaker's Office
Matt Seale

The SGRC 18-county region

The SGRC 18-county region

Didn’t find the answer?

Name

Department

Position

Email

Phone

Position

Name

Chris Strom

Administration

Assistant Executive Director

Assistant Executive Director

Amy Martin

Regional Transit

Transportation Director

Transportation Director

James Horton

Planning

Planning Director

Planning Director

Kelly Schultz

Finance

Finance Director

Finance Director

Kimberly Hobbs

Administration

Executive Director

Executive Director

Lance Wilcher

Lending

Director of Lending

Director of Lending

Rachel Strom

GIS

GIS Program Director

GIS Program Director

Roberta Lovett

Workforce Development

Deputy Executive Director

Deputy Executive Director

Scott Courson

Area Agency on Aging

Director Of Aging Services

Director Of Aging Services

Tonia Hendricks

Community Econ Development

Community & Economic Development Director

Community & Economic Development Director

Amy Jones

Workforce Development

Business Services Program Manager

Business Services Program Manager

Angie Swinford

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Ben Singletary

GIS

GIS Analyst

GIS Analyst

Bonnie Howard

Workforce Development

Workforce Program Monitor

Workforce Program Monitor

Christy Joyner

Area Agency on Aging

Dementia Care Specialist

Dementia Care Specialist

Dominique Richardson

Finance

Payroll & Benefits Specialist

Payroll & Benefits Specialist

Donna McIntosh

Area Agency on Aging

Aging Fiscal Specialist

Aging Fiscal Specialist

Dorothy Miles

Administration

Admin Assistant

Admin Assistant

Ella Lahmann

Community Econ Development

Fiscal Specialist

Fiscal Specialist

Evi Estep

Workforce Development

Fiscal Officer

Fiscal Officer

Greg Nazworth

IT

PC Tech Support

PC Tech Support

Haylee Metts

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Jackie Bennett

Administration

Admin Assistant

Admin Assistant

Jennifer New

Finance

Finance

Jill Cunningham

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Judy Gary

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Justin Jacobs

GIS

GIS Regional Project Manager

GIS Regional Project Manager

Kacey Lee

Area Agency on Aging

ADRC Assistant

ADRC Assistant

Kim Vining

Administration

Admin Assistant

Admin Assistant

Kimberly Meeks

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Kristi Hames

Area Agency on Aging

Aging & Disability Assistant

Aging & Disability Assistant

Laura Smith

Area Agency on Aging

ADRC Program Manager

ADRC Program Manager

Linda Gail

Area Agency on Aging

GeorgiaCares Coordinator

GeorgiaCares Coordinator

Lindsay Ray

Community Econ Development

CED Grant Specialist

CED Grant Specialist

Lu Danforth

Regional Transit

Transportation Analyst

Transportation Analyst

Lynn Lee

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Marcus McConico

Planning

Planner

Megan Fowler

Regional Transit

Regional Transit Manager

Regional Transit Manager

Michael Jacobs

Community Econ Development

Senior Planner

Senior Planner

Michael Rivera

GIS

GIS Regional Project Manager

GIS Regional Project Manager

Nancy Cherubini

Workforce Development

Program Assistant

Program Assistant

Roy Guy

Community Econ Development

Grants Specialist

Grants Specialist

Sabrina Boatright

Area Agency on Aging

Screening Specialist

Screening Specialist

Sabrina Carver

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor

Savannah Bennett

Workforce Development

Business Services Program Coordinator

Business Services Program Coordinator

Shawn Taylor

Area Agency on Aging

ADRC Program Manager

ADRC Program Manager

Susan Bowen

Area Agency on Aging

ARDC Counselor

ARDC Counselor

Tasha Bell

Workforce Development

Program Coordinator

Program Coordinator

Tiffany Lasecki

Lending

Assistant Loan Officer

Assistant Loan Officer

Torrence Weaver

Regional Transit

Planner

Tyler Hayes

Area Agency on Aging

ADRC Counselor

ADRC Counselor